You are currently viewing Dokarmiajmy ptaki ale z głową!

Dokarmiajmy ptaki ale z głową!

Wszyscy dobrze wiemy, że zima to trudny czas dla ptaków. Muszą przetrwać niekorzystne warunki pogodowe, a ponadto ciężko jest zdobyć pokarm . Jeśli chcemy pomóc im w tym trudnym dla nich czasie, powinniśmy zastanowić się nad dokarmianiem naszych skrzydlatych przyjaciół. Ptasią stołówkę z pewnością odwiedzi wiele gatunków ptaków, między innymi: sikory, wróble, a jeśli zaserwujemy odpowiednie przysmaki nasz karmnik mogą odwiedzić również inne gatunki np. kwiczoły czy dzięcioły.
Ptaki korzystające z zimowej stołówki często ustalają pewnego rodzaju hierarchię, czyli „kolejność dziobania” – ptaki większe i silniejsze przeganiają te mniejsze, dopóki same nie będą najedzone. W taki sposób postępują m.in. dzwońce oraz znane wszystkim sikory bogatki.

Dokarmiając ptaki, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

• Dokarmianie należy rozpocząć w momencie, kiedy zrobi się naprawdę zimno i spadnie śnieg

Musimy pamiętać o tym, że gdy zaczniemy dokarmiać ptaki zbyt wcześnie zamiast pomóc możemy im tylko zaszkodzić. Ptaki, które odlatują przed zimą z naszego kraju mogłyby się przyzwyczaić do naszej pomocy i nie odlecieć w odpowiednim czasie, wówczas sroga zima, do której nie są one przyzwyczajone mogłaby być dla nich dużym zaskoczeniem.

• Jeśli już rozpoczniemy dokarmianie ptaków, należy robić to regularnie, aż do zniknięcia śniegu i ustania mrozów

Musimy pamiętać o tym, że już kilkukrotne dostarczenie pokarmu w konkretnym miejscu wystarczy, by ptaki zaczęły utożsamiać to miejsce ze źródłem pożywienia. Przerwanie dokarmiania byłoby nieodpowiedzialne, ponieważ  głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu w innym miejscu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy. Będą głodne i nie będą szukać go w innym miejscu. Okazując wsparcie powinniśmy zwrócić uwagę na to, że w pewnym sensie uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych zwiastunów wiosny.

• Karmnik powinien być czysty

Należy czyścić go z resztek jedzenia oraz odchodów. Należy to robić w gumowych rękawicach, pod strumieniem gorącej wody. Dobrze poprosić o pomoc rodziców lub starsze rodzeństwo.

• Pamiętajmy o bezpieczeństwie ptaków

Karmnik powinien być umieszczony w takim miejscu, aby ptaki podczas jedzenia miały zapewniony spokój i poczucie bezpieczeństwa, dlatego też na miejsce dokarmiania najlepiej wybrać obszar zaciszny, położony z dala od ulic i chodników, którymi często chodzą ludzie. Ważne jest również to, by miejsce karmienia osłonięte było od wiatru. Jednocześnie ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp, a co najważniejsze, `możliwość ucieczki w razie zagrożenia. Najlepiej umieścić karmnik w takim miejscu, aby nie mogły dostać się do niego zwierzęta drapieżne (np. koty). Drapieżcy bardzo szybko uczą się, że karmnik jest idealnym miejscem polowania, ponieważ gromadzą się przy nim liczne potencjalne ofiary. Najlepiej ptasią stołówkę zamontować na wysokiej nóżce. Można również zabezpieczyć karmnik przed większymi ptakami przymocowując siatkę z oczkami odpowiedniej wielkości (np. 5x5cm).

• Czym karmić ptaki zimujące?

Resztki ze stołu z pewnością nie nadają się na pokarm dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Głodne ptaki mogą je zjeść, ale na pewno nie jest to pokarm, który będzie dla nich odpowiedni, ponieważ zawiera sól oraz inne przyprawy, które mogą im zaszkodzić. Suchy chleb jest dobry, ale tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio rozdrobniony, a przede wszystkim jeśli nie jest spleśniały! Chleb powinien być jedynie dodatkiem do ptasiego menu, a nie głównym daniem. Rodzaj podawanego pokarmu zależy od tego, jacy ptasi goście odwiedzają nasz karmnik. Wróblom czy dzwońcom wysypujemy drobne ziarno, słonecznik lub drobne kasze. Gołębie, kawki, gawrony zjedzą grube kasze lub pszenicę. Sikorkom natomiast możemy zawiesić kawałek słoniny, ale powinniśmy pamiętać o tym, by była bez przypraw i nie była zjełczała. Bardzo dobrym pokarmem dla wielu ptaków są zebrane jesienią owoce czarnego bzu, jarzębiny lub aronii. Najlepiej magazynować je mrożone, a przed podaniem powinniśmy je rozmrozić. Dobrym pożywieniem dla naszych ptaków są również mieszanki ziaren egzotycznych, które można kupić w sklepach zoologicznych. W okresie jesienno-zimowym sklepy zoologiczne prowadzą sprzedaż pokarmów dla ptaków zimujących, takich jak kolby i kule tłuszczowe.

CC0 Public Domain, pixabay.com