You are currently viewing WYSTAWA PAMIĄTEK Z PRZESZŁOŚCI I MALARSTWA

WYSTAWA PAMIĄTEK Z PRZESZŁOŚCI I MALARSTWA

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w dniach 7 – 9 listopada 2018r. kilku nauczycieli świetlicy zorganizowało wystawę pt: ”Polskie motywy w malarstwie oraz ekspozycje „Pamiątki z przeszłości”. Dzieci miały okazje zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku, elementami wyposażenia domów, sklepów, wiejskich gospodarstw. Każda pamiątka sprzed prawie 100 lat miała ciekawa historię, którą barwnie przybliżali uczniom nauczyciele odpowiedzialni za wystawę. Można było na niej zobaczyć: stare, skrzynkowe radio, wagi szalkowe, moździerz, żelazka na węgiel i dusze, młynki, stroje ludowe rzeszowiaków, różne hełmy wojskowe, modlitewniki, samowar i wiele, wiele innych przedmiotów pokrytych patyną czasu. Eksponaty pochodziły z prywatnych zbiorów nauczycieli: Pani Moniki Obrzód, Marzeny Karpińskiej, Jolanty Bojda i Pana Grzegorza Nykiel. Niektóre przedmioty zostały również wypożyczone dzięki uprzejmości dyrektora ”Muzeum Strachów Polnych” w Sołonce – Pana Aleksandra Bielendy. Natomiast obrazy, które również ubarwiły wystawę i przedstawiały w sposób realistyczny i abstrakcyjny piękno podkarpackiego krajobrazu były autorstwa Marzeny Karpińskiej i Jolanty Bojda. Ekspozycja pamiątek i obrazów cieszyła się wśród zwiedzających dużym powodzeniem .Oglądały ją wszystkie dzieci ze świetlicy, rodzice, nauczyciele i większość klas z nauczania początkowego.

Finisaż wystawy został uświetniony konkursem wiedzy na jej temat, w którym brało udział 12 dzieci. Oto finaliści: I miejsce – Aleksandra Terlecka z kl. I a, II miejsce – Emilia Świeca z kl. I b, a III miejsce zdobył Konrad Makara z kl. I a. Gratulujemy dzieciom i podziwiamy ich wiedzę. Otrzymały one nagrody książkowe, które zostały podarowane przez Bibliotekę Wydziału Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pomysłodawcą i koordynatorem wystaw była M.Karpińska.