Kochamy Cię, Polsko!

Kochamy Cię, Polsko!

            My, społeczność Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, podobnie jak wszyscy Polacy, również uczciliśmy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przygotowywaliśmy się do tego święta już od dłuższego czasu, a służył temu m.in. projekt pt. Kochamy Cię, Polsko! Jego celem było wyrażenie naszego „wielopłaszczyznowego” patriotyzmu poprzez wskazanie innym, ale także i sobie samym, tych dziedzin, osiągnięć, dokonań, z których Polacy mogą być dumni. Przez cały październik nauczyciele wraz z uczniami organizowali rożnego rodzaju akcje (niektóre z nich były mocnym jednorazowym akcentem, inne długofalowym procesem i trwają do dziś…), a finałem tych działań i zwieńczeniem projektu była akademia przygotowana przez P. Danutę Twaróg, P. Monikę Skibę, P. Wojciecha Jakubca, która odbyła się 7 listopada 2018 r.

Ten dzień w naszej szkole oznaczał prawdziwy wybuch biało- czerwonej euforii!!! Wśród specjalnie udekorowanych korytarzy, tablic tematycznych eksponujących wybitnych Polaków z różnych dziedzin, symboli narodowych- uwagę przyciągali uczniowie w galowych strojach dodatkowo ozdobionych biało- czerwonymi barwami (pojawiły się wianki, łańcuchy, kotyliony, wstążki, a nawet malowane znaki na policzkach).

Przybywających na akademię witały chlebem i solą dziewczęta w strojach ludowych, co miało pokazać, że polskie obyczaje to element dziedzictwa narodowego, ale także miało „oswoić” atmosferę spotkania- i rzeczywiście, po krótkim przypomnieniu rysu historycznego w postaci animacji filmowej, wystąpili uczniowie (zarówno bezpośrednio na scenie, jak i w wersji przygotowanego wcześniej filmu) wskazujący powody, dla których przeżywają radość, dumę z bycia Polakami. Oczywiście słowa były okraszone piosenkami, nie tylko legionowymi, niektóre zostały wykonane na wzór narodowego śpiewania. Szczególne wrażenie na publiczności zrobił kwintet gimnazjalistów w żołnierskich mundurach, śpiewający Marsz Pierwszej Brygady– słuchaczom dreszcz przeszedł po plecach!

Spotkanie było niezwykle wzruszające i radosne- wzruszenia nie kryła też Pani Dyrektor mgr Bożena Zięba, dziękując wszystkim za włożony wysiłek w przygotowanie obchodów tego ważnego święta.

Całości dopełniło stoisko pt. Polskie smaki, zorganizowane pod okiem P. Małgorzaty Mazurkiewicz, kuszące tradycyjnymi potrawami, gdzie każdy (wg odpowiedniego harmonogramu) mógł skosztować np. domowych konfitur, żurku, pierogów, smalczyku, a przede wszystkim różnych gatunków chleba, bo to on tu był głównym bohaterem.

Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę to święto wyjątkowe i nie mogło w naszej szkole przejść bez echa. To wielki powód do radości, dumy narodowej, ale także okazja do refleksji i ogromne zobowiązanie na przyszłość. Bo któż inny, jak nie ci, którzy związani są z edukacją, czyli i nauczyciele, i rodzice, i uczniowie, muszą pamiętać, że Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie! Zatem pamiętając o odpowiedzialności, jaka na nas wszystkich spoczywa, cieszmy się Niepodległą!

Inicjatorka i koordynatorka projektu: Danuta Twaróg

IMG_20181107_092714
6a-20181109_111717
IMG_20181107_220742
20181109_093602
IMG_20181108_085242
IX edycja Kresy foto1
IMAG5669
1 005
IMG_20181107_141513696_HDR
DSC_020555
20181024_153427a
20181025_091443
20181022_141804_HDR
DSC_2462
bn01
02 nagrodzone prace

Akcje i przedsięwzięcia podjęte w ramach projektu Kochamy Cię, Polsko!

 • Polak małyuroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie (M. Linek, J. Garbaczewska, J. Pięta, A. Lewieniec, E. Tobijasz);
 • 100 kartek na 100- lecie Odzyskania Niepodległościakcja ogólnopolska (szkolny koordynator: M. Niedziółka);
 • Superbohaterowie na Stulecie Niepodległości projekt na platformie eTwinning (A. Lewieniec);
 • Historia w postaciach zapisana wizyta na rzeszowskich nekropoliach klas 6b i 6e (B. M. Płodzień, A. Styczeń);
 • VI Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii (koordynatorzy: St. Żyracki, D. Peszko; przygotowanie i udział uczniów: U. Klimas, B. Kuczek, W. Latusek, D. Peszko, B. M. Płodzień, D. Twaróg, M. Uchman, St. Żyracki);
 • Być Polakiem- to brzmi dumnie!wystawa poświęcona wybitnym Polakom i ich dokonaniom w różnych dziedzinach (D. Twaróg, R. Popek, D. Peszko, D. Mazur, E. Kotowska, J. Dworak, M. Łopatka, M. Mazurkiewicz, M. Skiba, B. Drzał, B. Kudlek);
 • Polskie smaki – kiermasz kulinarny z tradycyjnymi polskimi potrawami (M. Mazurkiewicz, M. Skiba, M. Rzyhak, D. Mazur, R.Popek);
 • 100 X 100- Bieg sztafetowy z kotylionami (R. Baran);
 • Enigma-prezentacja multimedialna (M. Łopatka);
 • Stefan Banach-matematyczny diament niepodległości- prezentacja multimedialna oraz konkurs (G. Gajownik- Jakubek);
 • Sportowcy dla Niepodległejmecz siatkówki nauczycieli i uczniów (R. Baran, M. Ciupak, A. Dźwierzyńska, B. Kudlek, J. Lis, Z. Rak, K. Rogala, S. Sondej, H. Brzozowski);
 • Lekcje o tematyce patriotycznej, m.in. o symbolach narodowych, np. lekcje z języka polskiego, historii, plastyki, muzyki, techniki, godziny wychowawcze, edukacji wczesnoszkolnej;
 • Symbole narodowe, Pięciu wieszczów narodowych – Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Norwid, Wyspiański- wykonanie na korytarzu gazetek tematycznych (B. M. Płodzień);
 • Jestem Polakiem – autoportret, Polski my naród, polski ród, Symbole narodowe– wykonanie na korytarzu gazetki – prezentacja prac z konkursów plastycznych (B. M  Płodzień, W. Trzyna);
 • Konkurs fotograficzny na najlepszą postać z polskiej bajki lub polskiego pisarza (A. Domin, D. Mazur);
 • Osobliwości przyrodnicze naszej Ojczyznyprezentacja (L. Białas);
 • Polskie motywy w malarstwie wystawa malarstwa M. Karpińskiej i J. Bojdy;
 • Pamiątki z przeszłości ekspozycja staroci (J. Bojda, M. Karpińska, G. Nykiel, M. Obrzód; Muzeum Strachów w Sołonce);
 • Piękna nasza Polska cała- Z biegiem Wisły- międzyszkolny konkurs plastyczny (koordynator: D. Sroczyńska; współpraca: M. Karpińska, G. Nykiel);
 • Quiz wiedzy o Polsce dla uczniów klas I (L. Ludera);
 • Pamiętajmy o Kresach Wschodnich. Pamiętamy o polskim dziedzictwie Kresów Wschodnich – konkurs oraz gazetka ścienna (St. Żyracki);
 • Konkurs wiedzy o Polsce konkurs klasowy i gazetka (B. Baran);
 • Jak odzyskiwaliśmy niepodległość?– projekt w kl. VI- VIII, wystawa prac (U. Klimas);
 • Biało- czerwona poezja patriotyczna- praca projektowa w kl. VI- VIII (B. Kuczek);
 • Symbole naszej historii– udział uczniów kl. 7d i 8b w prelekcji p. Katarzyny Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej (B. Kuczek, U. Klimas);
 • Ścieżki ku niepodległej- generał Józef Haller– udział uczniów kl. 8b w spotkaniu z p. Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (B. Kuczek, U. Klimas);
 • Polska znana i nieznanakonkurs geograficzny (R. Popek);
 • Niepodległa i jej twórcy- J. Piłsudski, R. Dmowski, I. J. Paderewski, L. Lis Kula – projekty i prezentacje multimedialne uczniów kl. 6a, 6b, 6c, 6d (M. Baran);
 • Rekord dla Niepodległej wspólne śpiewanie hymnu narodowego 9.11.2018 r. o godz. 11.11 (szkolny koordynator: St. Żyracki);
 • Dekoracja korytarza na potrzeby wystawy Być Polakiem – to brzmi dumnie (R. Popek, D. Twaróg, J. Roj- Hass);
 • Akademia z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę (D. Twaróg, W. Jakubiec, M. Skiba);
 • Mini Bieg Niepodległości – zawody sportowe zorganizowane w świetlicy szkolnej (G.Wieczorek, E.Mocha);
Zamknij