You are currently viewing POLSKO- NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 

POLSKO- NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 

  • Post category:Aktualności
„Begegnung mit Sport und Spaß.”( „Spotkanie ze sportem i zabawą”)

 Na przełomie maja i czerwca uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży. Wspólnie z młodzieżą z niemieckiej szkoły- Staatliche Realschule Neustadt bei Coburg spędzili oni tydzień w malowniczej bawarskiej miejscowości Bad Kötzting

W projekcie zatytułowanym „Begegnung mit Sport und Spaß.” („Spotkanie ze sportem i zabawą”)  wzięło   udział 30 uczniów i 4 nauczycieli z naszej szkoły oraz 50 uczniów i 3 nauczycieli ze szkoły partnerskiej. Koordynatorami projektu były Pani Monika Obrzód oraz Pani Agnieszka Feliks, a nad wszystkimi przygotowaniami oraz prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia czuwała Pani Dyrektor Bożena Zięba, która towarzyszyła nam podczas wyjazdu. Opiekę nad uczniami sprawowała również Pani Ewa Mocha.

Głównym celem tego wyjazdu była integracja młodzieży z obydwu państw, przełamanie panujących stereotypów, pokazanie podobieństw i odmienności kulturowej oraz zwiększenie motywacji naszych uczniów do nauki języka niemieckiego.

Uczestnicy projektu mieli możliwość zobaczyć atrakcje turystyczne Monachium i Regensburga. Wspólne wędrówki po bawarskich górach, udział w licznych rozgrywkach i zabawach sportowych motywowały młodzież do  współpracy z kolegami z Niemiec, do dzielenia się swoimi doświadczeniami i  przede wszystkim do  wykorzystania swoich umiejętności językowych w praktyce. Uczniowie mieli możliwość rozszerzyć swój zasób słownictwa, posłuchać żywego języka, poznać kulturę i  tradycje naszych zachodnich sąsiadów.

Pobyt w Bawarii był dla uczestników nie tylko wspaniałą lekcją języka niemieckiego i okazją do wykazania się sprawnością fizyczną, ale również szansą na nawiązanie nowych znajomości.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży  w Warszawie. PNWM wsparło nas również merytorycznie przekazując nam słowniczki, mapy oraz publikacje, które pozwoliły kadrze lepiej przygotować się do spotkania, a młodzieży ułatwiły komunikację.