You are currently viewing POLSKO- NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 

POLSKO- NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 

  • Post category:Aktualności

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

W dniach 26.03.2023 – 01.04. 2023 r. 30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Bad Kötzting. Projekt „Nachhaltige, gesunde Ernährung-heute und in der Zukunft” (Zrównoważone, zdrowe odżywianie dziś i jutro) realizowaliśmy wspólnie ze szkołą partnerską Benedikt-Stattler- Gymnasium. W wymianie uczestniczyli również uczniowie z Czech.

Koordynatorami projektu były pani wicedyrektor Monika Obrzód i pani Agnieszka Feliks. W  opiekę nad uczniami i realizację zadań zaangażowani byli również pani Ewa Mocha oraz pan Rafał Kochański. Nad prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia czuwała pani dyrektor Bożena Zięba, która towarzyszyła nam podczas pobytu w Bawarii.

Głównym celem tego wyjazdu była integracja młodzieży oraz uświadomienie im, że sposób odżywiania się ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na środowisko. Pobyt w Niemczech był dla naszych uczniów nie tylko żywą lekcją języka niemieckiego, szansą na poznanie kultury i historii naszych sąsiadów, ale również możliwością wykorzystania w praktyce swojej wiedzy i umiejętności z zakresu druku 3D.Pracując w grupach międzynarodowych uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu ekologii, rozwijali kompetencje językowe i odkrywali potrzebę wdrażania w życie zrównoważonego odżywiania. Wiele radości sprawiło im wspólne przygotowanie sałatki owocowej, wykonanie promujących plakatów oraz zaprojektowanie tematycznych magnesów i breloczków w druku 3D.

Oprócz zajęć praktycznych w szkole, uczniowie zwiedzili zabytkowe Monachium i Regensburg oraz wzięli udział w pokazie wyrobu szkła artystycznego. Chętnie angażowali się w rozgrywki sportowe i aktywnie spędzali czas w parku wodnym.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji naszego wyjazdu. Finansową dotację otrzymaliśmy z Wydziału Edukacji Miasta Rzeszowa, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Jednak niewątpliwie największym wsparciem było dofinansowanie kosztów, które otrzymaliśmy z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. PNWM wsparło nas również merytorycznie przekazując nam słowniczki, mapy oraz publikacje, które pozwoliły kadrze lepiej przygotować się do spotkania, a młodzieży ułatwiły komunikację.

Za wszystko serdecznie dziękujemy!

„Begegnung mit Sport und Spaß.”( „Spotkanie ze sportem i zabawą”)

 Na przełomie maja i czerwca uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży. Wspólnie z młodzieżą z niemieckiej szkoły- Staatliche Realschule Neustadt bei Coburg spędzili oni tydzień w malowniczej bawarskiej miejscowości Bad Kötzting

W projekcie zatytułowanym „Begegnung mit Sport und Spaß.” („Spotkanie ze sportem i zabawą”)  wzięło   udział 30 uczniów i 4 nauczycieli z naszej szkoły oraz 50 uczniów i 3 nauczycieli ze szkoły partnerskiej. Koordynatorami projektu były Pani Monika Obrzód oraz Pani Agnieszka Feliks, a nad wszystkimi przygotowaniami oraz prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia czuwała Pani Dyrektor Bożena Zięba, która towarzyszyła nam podczas wyjazdu. Opiekę nad uczniami sprawowała również Pani Ewa Mocha.

Głównym celem tego wyjazdu była integracja młodzieży z obydwu państw, przełamanie panujących stereotypów, pokazanie podobieństw i odmienności kulturowej oraz zwiększenie motywacji naszych uczniów do nauki języka niemieckiego.

Uczestnicy projektu mieli możliwość zobaczyć atrakcje turystyczne Monachium i Regensburga. Wspólne wędrówki po bawarskich górach, udział w licznych rozgrywkach i zabawach sportowych motywowały młodzież do  współpracy z kolegami z Niemiec, do dzielenia się swoimi doświadczeniami i  przede wszystkim do  wykorzystania swoich umiejętności językowych w praktyce. Uczniowie mieli możliwość rozszerzyć swój zasób słownictwa, posłuchać żywego języka, poznać kulturę i  tradycje naszych zachodnich sąsiadów.

Pobyt w Bawarii był dla uczestników nie tylko wspaniałą lekcją języka niemieckiego i okazją do wykazania się sprawnością fizyczną, ale również szansą na nawiązanie nowych znajomości.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży  w Warszawie. PNWM wsparło nas również merytorycznie przekazując nam słowniczki, mapy oraz publikacje, które pozwoliły kadrze lepiej przygotować się do spotkania, a młodzieży ułatwiły komunikację.