Kolejny projekt w ramach programu Erasmus+ został zatwierdzony przez Narodową Agencję.
Tym razem nasza szkoła będzie w latach 2020-2022 realizować projekt w ramach Akcji 2, KA229 – Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji szkolnej.
Projekt zatytułowany jest „Hand in hand for the climate” (Ramię w ramie dla klimatu) i jest poświęcony tematyce ekologicznej – ochrona środowiska, energia odnawialna, zmiany klimatyczne, gazy cieplarniane, recycling .
Rola szkoły w projekcie –partner, a głównym koordynatorem działań projektowych jest Macedonia Północna 🇲🇰. Pozostali partnerzy to Turcja 🇹🇷, Włochy 🇮🇹 oraz Łotwa 🇱🇻.

Szkolnym koordynatorem projektu jest pani mgr Mirosława Rzyhak
Zespół projektowy tworzą: mgr Elżbieta Pietrusiak, mgr Monika Obrzód, mgr Ewa Rogozinska, mgr Agnieszka Feliks, mgr Agnieszka Lewieniec, mgr Anna Rak oraz mgr Magdalena Rojek.

Dokumenty do pobrania

 

Erasmus+ corner w naszej szkole

Ponownie używaj i poddawaj recyklingowi

Redukuj, używaj ponownie, przetwarzaj "Reduce, reuse,recycle"– zasada 3R promuje zdrowy dla środowiska styl życia.
Pierwszy czasownik (redukuj) przypomina o możliwości zmniejszenia ilości generowanych odpadów poprzez zmniejszenie zużycia zbędnych produktów.
Drugi (reuse-ponowne użycie) przypomina o możliwości ponownego użycia produktów powszechnie uważanych za jednorazowe.
Wreszcie ostatnie czasowniki (recycle- przetwarzaj) podpowiadają, co zrobić w sytuacji, gdy nie można zrezygnować z produktu, a powstałych odpadów nie można ponownie wykorzystać: należy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika w celu ponownego wykorzystania w produkcji.
Nasza szkoła od lat promuje ideę 3R. Prowadzone są tematyczne działania edukacyjne. Co roku odbywa się również konkurs na biżuterię ekologiczną.

Zaktualizowane logo projektu Erasmus+

Spotkanie koordynatorów i nauczycieli pracujących nad projektem Erasmus+

10 lutego odbyło się spotkanie on line koordynatorów i nauczycieli pracujących przy projekcie Erasmus+. Rozmawialiśmy na temat pierwszej mobilności do Macedonii, która rozpocznie się 9 nmaja bieżącego roku.

Nasza pierwsza mobilność do Macedonii

Macedonia oczami uczestników pierwszej mobilności

Martyna

Ten wyjazd był wyjątkowy i niepowtarzalny. Była to przygoda mojego życia, na której poznałam wielu wspaniałych ludzi i odwiedziłam wiele pięknych miejsc. Razem z moimi przyjaciółmi z Polski jak i z Turcji świetnie się bawiłam, na kolacjach tańczyliśmy i śpiewaliśmy, a wieczorami w pokojach urządzaliśmy „pyjama party”. Były to dwa lata ciężkiej pracy i wykonywania dużej ilości projektów ale nie żałuję. Uważam, że było warto pojechać ze względu na dwa aspekty: poznanie nowych ludzi i przełamanie barier językowych.

Lena

Bardzo podobał mi się wyjazd do Macedonii. Spędziłam tam 7 cudownych dni. Poznałam tam wiele cudownych osób zarówno z Macedonii jak i z Turcji. Odwiedziłam wiele pięknych miejsc. Spróbowałam tradycyjnego jedzenia. Było przepyszne! Myślę, że warto było wziąć udział w projekcie Erasmus+, ponieważ wyjazd do Macedonii był moją życiową przygodą. Ten wyjazd na długo pozostanie w mojej pamięci. Każdemu polecam taki wyjazd!

Maja R.

Nazywam się Maja, mam 15 lat, pochodzę z Polski i byłam uczestniczką projektu Erasmus+ ,,Hand in hand for the climate”. Tematami przewodnimi tego projektu były m.in. ekologia, dbanie o środowisko i nauka o zanieczyszczeniach, które powodują powolne umieranie naszej planety. Zostałam zakwalifikowana do wyjazdu do Macedonii Północnej. Podróż rozpoczęła się 8 maja i zakończyła 14 maja 2022 roku. Była to dla mnie ogromna szansa na ćwiczenie języka angielskiego, szczególnie w rozmowie z osobami, z którymi tylko w ten sposób mogłam się porozumieć. Miałam okazję ćwiczyć go z mieszkańcami Macedonii oraz Turcji. Mogłam również poznać ich kulturę, codzienność i każdego z nich z osobna. Pozostało mi po nich wiele wspomnień i filmów na telefonie 🙂 Mogłam również zwiedzić stolicę Macedonii oraz inne miasta m.in. Negrevo oraz Ohrid. Zwiedziłam wiele zabytków, pięknych miejsc, kosztowałam tradycyjnych dań kuchni macedońskiej i tureckiej. Był to piękny czas, którego mam nadzieję, że nigdy nie zapomnę. A kontakt z tymi cudownymi ludźmi mam do dzisiaj. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła wyjechać w tak wspaniałą podróż.

Dominika

Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu do Macedonii. To piękny kraj z wspaniałą naturą. Najbardziej zachwyciło mnie jezioro Ohrid. Mogłam poznać inną kulturę i ciekawych ludzi. Moi rówieśnicy z Macedonii i Turcji okazali się wspaniałymi kolegami, z którymi świetnie się bawiłam. Cieszę się, że mogłam podszkolić swój angielski i zrobić choć małą rzecz dla klimatu. To była wspaniała przygoda!

Milena P.

O wyjeździe za granicę marzyłam od dziecka. Zawsze wyobrażałam sobie siebie jako młodą kobietę podróżującą po całym świecie i poznającą nowe kultury. Odkąd dołączyłam do projektu Erasmus + nie tylko zaangażowałam się w pomoc Ziemi, ale również moje gdybania nabrały rzeczywistości. I tak kroczek po kroczku, cierpliwie wykonując zadane projekty czekałam na werdykt o osobach przyjętych na wyjazd do Macedonii. Ku mojemu zdziwieniu - znalazło się tam moje nazwisko! Będąc na 90% pewna, że wycieczka się uda, zaczęłam odliczać dni, nie mogąc doczekać się moich urodzin, a zarazem wylotu z kraju. Będąc już w Macedonii poznałam wiele nowych osób i zawarłam przyjaźnie na całe życie. Z dużą częścią z nich utrzymuję kontakt i mam zamiar jeszcze długo to robić 🙂 Kończąc, chciałabym podziękować wszystkim i każdemu z osobna za to, że mogłam spełnić moje marzenie i odhaczyć kilka rzeczy z mojej listy marzeń. To były najlepsze urodziny w całym moim życiu...

Jagoda W.

Podróż do Macedonii to był cudowny czas. Doświadczyłam piękna Macedonii oraz poznałam kulturę i historię tego kraju. Spotkałam ludzi, którzy okazali się być po prostu niezwykli. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tej niesamowitej wycieczce. Pokochałam ludzi, których tam poznałam i mam nadzieję, że jeszcze długo będę z nimi w kontakcie. Życzę wszystkim, aby wzięli udział w projekcie Erasmus+.

Maja K.

Wyjazd na Erasmus+ podarował mi wiedzę o innych krajach, nowe znajomości, wspaniałą podróż, miłe wspomnienia w głowie i na zdjęciach oraz nauczył mnie tolerancji wobec innych kultur. Na wyjeździe do Macedonii bawiłam się świetnie. Była to wielka przygoda. Wyjazd był źródłem wielu zabawnych sytuacji, doświadczania różnych kultur, zdobywania wiedzy o historii i geografii Macedonii. Poprawiłam też moją znajomość języka. Podróże kształcą. Dziękuję!

Milena B.

Projekt Erasmus+ pozwolił mi poznać nową kulturę, wielu nowych przyjaciół, oraz dał mi możliwość zwiedzania pięknych miast takich jak Ohrid. Dowiedziałam się dużo o innych państwach takich jak Turcja i Macedonia. Projekt pozwolił mi dowiedzieć się więcej o ekologii, która jest bardzo potrzebna w tych czasach. Gdybym mogła, przeżyłabym tą przygodę jeszcze raz .

Druga mobilność - Turcja październik 2022

Turcja okiem uczestników mobilności

   C:\Users\hp1\Downloads\MicrosoftTeams-image (12).png

W zeszłym tygodniu brałam udział w projekcie Erasmus+, p.t. „Ręka w rękę dla klimatu”. Wyjechaliśmy do Turcji i szczerze mówiąc, nigdy bym się nie spodziewała, że będzie tak niesamowicie! Poznałam wielu nowych przyjaciół zarówno z Turcji, jak i Macedonii Północnej, nasze zespoły odwiedziły piękne, ciekawe miejsca, w których robiliśmy mnóstwo zdjęć i spędzaliśmy razem czas, rozmawiając o kulturach, religiach, szkołach, różnicach i podobieństwach w naszych życiach codziennych. Świetnie się bawiłam rozmawiając z innymi nastolatkami i zawiązując nowe przyjaźnie. Jeśli ktoś mnie zapyta, czy polecam udział w takim wyjeździe, zdecydowanie odpowiem: TAK!  

Ola S. 

  C:\Users\hp1\Downloads\MicrosoftTeams-image (9).png

Cześć, nazywam się Bogna i brałam udział w projekcie ERASMUS+. Ja i moi znajomi polecieliśmy aż do Turcji, aby pracować nad naszym projektem. Jestem wdzięczna za to, że mogłam do niego dołączyć, świetnie się bawiłam, poznałam nowych ludzi, spędziłam z nimi czas. Cieszę się, że miałam okazję tam być, bo poznałam nową kulturę, miałam okazję poćwiczyć swój angielski rozmawiając z innymi uczniami biorącymi udział w projekcie i oczywiście mogłam z nimi współpracować. To była niesamowita przygoda! 

Bogna 

 

Wyjazd do Turcji w ramach projektu ,,Hand in hand for the climate” był dla mnie ogromnym wyróżnieniem, a także niesamowita przygodą. Dzięki niemu mogłam poznać inną kulturę, odwiedzić nowe miejsca i co najważniejsze – poznać wspaniałych, sympatycznych ludzi. Myślę, że naprawdę było warto i z wielką chęcią powtórzyłabym tą przygodę.

Ola K. 


C:\Users\hp1\Downloads\MicrosoftTeams-image (10).png


Wyjazd na Erasmusa pozwolił mi poznać Turecką kulturę. Mogłem też sprawdzić moje zdolności z angielskiego w praktyce i rozwijać je w rozmowie z rówieśnikami. Zwiedziłem wspaniałe miejsca, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie, na przykład starożytny Efez. Moim zdaniem, warto zgłaszać się do takich projektów! 

Michał 


C:\Users\hp1\Downloads\MicrosoftTeams-image (14).png


Myślę, że ta podróż była cudowna, poznałam wyjątkowych ludzi w Turcji i utrzymuję z nimi kontakt do dziś. Widziałam niesamowite miejsca i mogłam zobaczyć, jak to jest rozmawiać po angielsku z ludźmi z innego kraju. Dzięki temu nauczyłam się wielu nowych słów. To była najlepsza wycieczka na jakiej byłam! 

Julia 


C:\Users\hp1\Downloads\MicrosoftTeams-image (11).png


Dzięki wyjazdowi do Turcji, nie dość że odsapnęłam od brzydkiej pogody w Polsce, to przeżyłam coś czego już nigdy nie doświadczę. Poznałam nowy kraj, inną kulturę i przede wszystkim wspaniałych ludzi, dzięki którym nauczyłam się bardzo wiele. Zdecydowanie nie żałuję tej wycieczki, bo była to fantastyczna przygoda. 

Hania 


C:\Users\hp1\Downloads\MicrosoftTeams-image (13).png


Turcja zachwyciła mnie już od pierwszych chwil.Poznałam szczęśliwych ludzi, chętnych do kontaktu i rozmowy.  Mogłam zobaczyć przepiękne krajobrazy, roślinność i budynki.Zachwyciły mnie smaki potraw i zapachy herbat. Udział w projekcie pozwolił mi zrealizować swoje marzenia.Uważam, że warto było pojechać do tego pięknego kraju.Były to dla mnie wielkie emocje i niezapomniane chwile.     

Oliwia 


C:\Users\hp1\Downloads\AM5121478163926163.png


Wyjazd do Turcji był bardzo fajnym przeżyciem. Poznaliśmy tam wiele fajnych osób oraz zobaczyliśmy piękne widoki i miejsca. Widzieliśmy starożytne ruiny i nowoczesne miasta.  Jedzenie było przepyszne i było go bardzo dużo J. Ten wyjazd pokazał nam jak się mieszka i żyje w Turcji oraz to, że wcale nie jesteśmy zbyt różni. Pozwolił nam spotkać nowych ludzi i pokazał, że spokojnie można porozmawiać z innymi  na wiele tematów. Taka przygoda może się przytrafić jeden raz w życiu, dlatego jeśli jest taka możliwość, naprawdę polecam z całego serca, żeby spróbować i wziąć udział w programie Erasmus+. 

Maja 

Mobilność Polska - 8 - 12 maja 2023

#ErasmusDays2023

W dniach 9-14 października obchodzimy Dni Erasmusa. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się kreatywne warsztaty zdobienia doniczek „Pot Pal workshop”. Uczniowie mieli możliwość zaprojektowania a następnie wykonania przyjaznej środowisku osłonki. Przepięknie przyozdobione rośliny powędrowały w ręce przyjaciół Erasmusa.