You are currently viewing POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY W BAD KÖTZTING „Sport macht fit”

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY W BAD KÖTZTING „Sport macht fit”

W dniach 14- 19 października 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia wzięli udział w wymianie młodzieży ze szkołą Staatliche Realschule Neustadt. W spotkaniu wzięło udział 30 uczniów z Polski i 44 z Niemiec. Wspólnie spędziliśmy 6 dni w malowniczej miejscowości Bad Kötzting w Bawarii. Temat naszego projektu to: Sport macht fit” czyli: „Sport to zdrowie”.
Koordynatorami projektu były germanistki Pani Monika Obrzód oraz Pani Agnieszka Feliks, a nad wszystkimi przygotowaniami oraz prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia czuwała Pani Dyrektor Bożena Zięba, która towarzyszyła nam podczas wyjazdu. W czasie naszego pobytu opiekę nad uczniami sprawowała również nauczycielka języka angielskiego Pani Mirosława Rzyhak oraz instruktor sportowy Pani Ewa Mocha.
Po przybyciu na miejsce przywitaliśmy się z uczniami z partnerskiej szkoły i wspólnie uczestniczyliśmy w prelekcji pt.” Polsko- Niemiecka Współpraca”. Również pierwszego dnia pobytu rozpoczęliśmy pracę nad integracją grupy, a pomogły nam w tym zabawy „Highland Games”. Były to konkurencje sportowe w drużynach mieszanych, polegające na toczeniu beczki, przeciąganiu liny, trzymania kufla wypełnionego wodą oraz rzut kaloszem. Była do świetna zabawa, która natychmiast przełamała bariery językowe.
Następnie, w ramach odpoczynku po długiej podróży, był czas na spacer po okolicy, relaks i zabawę w aquaparku.
Drugiego dnia naszej przygody w Bad Kötzting, wybraliśmy się wspólnie z grupą niemiecką na wędrówkę po bawarskich górach, podziwiając krajobraz malowany jesienią. Udało nam się dotrzeć na jeden z najwyższych bawarskich szczytów Zwercheck (1333m. n. p. m.). Spędziliśmy także miłe chwile w zoo, a wieczorem uczniowie wykazali się dużą sprawnością fizyczną w czasie rozgrywek sportowych.
Kolejnym celem naszego pobytu był wyjazd do Monachium- stolicy landu. Zwiedziliśmy między innymi muzeum techniki -Deutsches Museum, salon samochodów BMW Welt oraz stadion Allianz Arena, łącznie z szatnią Roberta Lewandowskiego. Dzień zakończyliśmy spacerem po starówce i zakupem pamiątek.
Emocjonujące chwile towarzyszyły uczestnikom także w czwartek, podczas zawodów biathlonowych w drużynach mieszanych. Zostały one zorganizowane pod czujnym okiem profesjonalnych zawodników biathlonowych na stadionie Hohenzoller- Skistadion. W tym dniu zwiedziliśmy również Weinfurtner Glasdorf- uroczy mały park przyozdobiony szklanymi budowlami, kwiatami i zwierzętami. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak one powstają podczas pokazu w hucie szkła.
Piątek spędziliśmy wspólnie z młodzieżą z Niemiec w pięknym Regensburgu. Zwiedziliśmy Kamienny Most, Katedrę Św. Piotra, podziwialiśmy architekturę tego miasta. W drodze powrotnej zwiedziliśmy budowlę upamiętniającą sławne postaci historyczne niemieckojęzycznego kręgu kulturowego- Walhalla.
Bardzo miła niespodzianka spotkała nas wieczorem- odwiedził nas burmistrz miasta Markus Hoffmann, który podkreślił znaczenie współpracy młodzieży z Polski i Niemiec.
W gazetach lokalnych w Bad Kötzting umieszczone zostały artykuły o pobycie naszej grupy w Niemczech wraz ze stosowną fotografią.
Pobyt w Bawarii był dla uczniów nie tylko okazją do wykorzystania w praktyce swoich umiejętności językowych, spróbowania typowych niemieckich potraw, ale również szansą na nawiązanie nowych znajomości, poznanie kultury i tradycji naszych sąsiadów. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Bożenie Ziębie za możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Wizyta w Niemczech była dużym wydarzeniem w życiu naszej szkoły, stąd też pomoc finansową zaangażowali się również rodzice.
Ponadto finansowe wsparcie otrzymaliśmy od Pana Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz z biura Promocji Urzędu Miasta Rzeszowa za które dziękujemy.
Jednak niewątpliwie największym wsparciem finansowym było dofinansowanie kosztów podróży, które otrzymaliśmy z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy! PNWM wsparło nas również merytorycznie przekazując nam słowniczki, mapy oraz publikacje, które pozwoliły kadrze lepiej przygotować się do spotkania, a młodzieży ułatwiły komunikację.
Mamy nadzieję, ze za rok znów wrócimy do tego pełnego uroku miejsca.

Opracowały koordynatorki projektu:
Agnieszka Feliks