You are currently viewing Kochamy Cię, Polsko!

Kochamy Cię, Polsko!

 • Post category:Aktualności

            My, społeczność Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, podobnie jak wszyscy Polacy, również uczciliśmy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przygotowywaliśmy się do tego święta już od dłuższego czasu, a służył temu m.in. projekt pt. Kochamy Cię, Polsko! Jego celem było wyrażenie naszego „wielopłaszczyznowego” patriotyzmu poprzez wskazanie innym, ale także i sobie samym, tych dziedzin, osiągnięć, dokonań, z których Polacy mogą być dumni. Przez cały październik nauczyciele wraz z uczniami organizowali rożnego rodzaju akcje (niektóre z nich były mocnym jednorazowym akcentem, inne długofalowym procesem i trwają do dziś…), a finałem tych działań i zwieńczeniem projektu była akademia przygotowana przez P. Danutę Twaróg, P. Monikę Skibę, P. Wojciecha Jakubca, która odbyła się 7 listopada 2018 r.

Ten dzień w naszej szkole oznaczał prawdziwy wybuch biało- czerwonej euforii!!! Wśród specjalnie udekorowanych korytarzy, tablic tematycznych eksponujących wybitnych Polaków z różnych dziedzin, symboli narodowych- uwagę przyciągali uczniowie w galowych strojach dodatkowo ozdobionych biało- czerwonymi barwami (pojawiły się wianki, łańcuchy, kotyliony, wstążki, a nawet malowane znaki na policzkach).

Przybywających na akademię witały chlebem i solą dziewczęta w strojach ludowych, co miało pokazać, że polskie obyczaje to element dziedzictwa narodowego, ale także miało „oswoić” atmosferę spotkania- i rzeczywiście, po krótkim przypomnieniu rysu historycznego w postaci animacji filmowej, wystąpili uczniowie (zarówno bezpośrednio na scenie, jak i w wersji przygotowanego wcześniej filmu) wskazujący powody, dla których przeżywają radość, dumę z bycia Polakami. Oczywiście słowa były okraszone piosenkami, nie tylko legionowymi, niektóre zostały wykonane na wzór narodowego śpiewania. Szczególne wrażenie na publiczności zrobił kwintet gimnazjalistów w żołnierskich mundurach, śpiewający Marsz Pierwszej Brygady– słuchaczom dreszcz przeszedł po plecach!

Spotkanie było niezwykle wzruszające i radosne- wzruszenia nie kryła też Pani Dyrektor mgr Bożena Zięba, dziękując wszystkim za włożony wysiłek w przygotowanie obchodów tego ważnego święta.

Całości dopełniło stoisko pt. Polskie smaki, zorganizowane pod okiem P. Małgorzaty Mazurkiewicz, kuszące tradycyjnymi potrawami, gdzie każdy (wg odpowiedniego harmonogramu) mógł skosztować np. domowych konfitur, żurku, pierogów, smalczyku, a przede wszystkim różnych gatunków chleba, bo to on tu był głównym bohaterem.

Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę to święto wyjątkowe i nie mogło w naszej szkole przejść bez echa. To wielki powód do radości, dumy narodowej, ale także okazja do refleksji i ogromne zobowiązanie na przyszłość. Bo któż inny, jak nie ci, którzy związani są z edukacją, czyli i nauczyciele, i rodzice, i uczniowie, muszą pamiętać, że Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie! Zatem pamiętając o odpowiedzialności, jaka na nas wszystkich spoczywa, cieszmy się Niepodległą!

Inicjatorka i koordynatorka projektu: Danuta Twaróg


IMG_20181107_092714

Polskie smaki

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

Organizatorzy: Organizatorzy: M. Mazurkiewicz, M. Skiba, M. Rzyhak, D. Mazur, R.Popek6a-20181109_111717

Rekord dla Niepodległej – wspólne śpiewanie hymnu narodowego

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

9 listopada nasi uczniowie wzięli udział we wspólnym śpiewaniu Hymnu Państwowego – Rekord dla Niepodległej. Uczniowie pięknie wykonali wszystkie cztery zwrotki, śpiewając harmonijnie, wyraźnie i z przejęciem.IMG_20181107_220742

100 pocztówek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji pisania kartek pocztowych do różnych placówek oświatowych w Polsce, z życzeniami z okazji 100-lecia Niepodległości. Wysłano ponad 100 pocztówek napisanych własnoręcznie, często ozdobionych  małymi rysunkami. Kilka z nich, dzięki pani Barbarze Płodzień dotarło do USA. Odzew był natychmiastowy. Otrzymaliśmy wiele widokówek z pięknymi życzeniami, gratulacjami […]20181109_093602

Mini Bieg Niepodległości – zawody sportowe zorganizowane w świetlicy szkolnej

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

W dniu 9.11.2018 r. z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości w świetlicy szkolnej odbył się „Mini Bieg Niepodległości”. W zabawie wzięło udział 17 dzieci uczęszczających na zajęcia do świetlicy szkolnej . Uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami .Organizatorami zawodów były nauczycielki ze świetlicy: p.Grażyna Wieczorek i p.Ewa Mocha. Wyniki : Dziewczynki : 1. Ziajka Jagoda 2a 2. […]IX edycja Kresy foto1

Pamiętajmy o Kresach Wschodnich

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

6 listopada br. zakończył się w naszej Szkole kolejny konkurs z cyklu „Pamiętajmy o Kresach Wschodnich”, którego laureatami zostali: Jagoda Bartoszewska z 3 ag,  Maja Kinasz z 6 a i  Szymon Szczepanik z 3 bg (I miejsce ex aequo) oraz Zuzanna Kycia z 3 d, Aleksandra Lampart z 3 a i Julianna Żyracka z 3 […]IMAG5669

Obchody Międzynarodowego Miesiącem Bibliotek Szkolnych oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

W październiku obchodzony był Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano wiele ciekawych inicjatyw: zorganizowano pasowania na czytelników wszystkich uczniów klas pierwszych oraz rozpoczęto akcję czytelniczą „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” (we współpracy z wychowawczyniami), promującą czytanie wśród najmłodszych; przeprowadzono lekcję biblioteczną w kl. 3 b pod hasłem „Weź udział w Szkolnych […]1 005

KONKURS „POLSKA ZNANA I NIEZNANA”

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

Z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości został przeprowadzony konkurs wiedzy o Polsce dla klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum. Konkurs obejmował zagadnienia związane z geografią, przyrodą i turystyką Polski. Najlepszą wiedzą wykazali się: I miejsce – Michał Krysa kl. 7a II miejsce – Arkadiusz Bielenda kl. 8a III miejsce – Zuzanna Kycia kl. 3dg […]IMG_20181107_141513696_HDR

WYSTAWA PAMIĄTEK Z PRZESZŁOŚCI I MALARSTWA

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

        Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w dniach 7 – 9 listopada 2018r. kilku nauczycieli świetlicy zorganizowało wystawę pt: ”Polskie motywy w malarstwie oraz ekspozycje „Pamiątki z przeszłości”. Dzieci miały okazje zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku, elementami wyposażenia domów, sklepów, wiejskich gospodarstw. Każda pamiątka sprzed prawie 100 lat miała ciekawa historię, którą barwnie przybliżali […]DSC_020555

Być Polakiem- to brzmi dumnie!

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

To wystawa przygotowana w ramach projektu Kochamy Cię, Polsko! prezentująca sylwetki wybitnych Polaków różnych dziedzin- nauki, sztuki, sportu. Ich dokonania na przestrzeni wieku (i nie tylko) na skalę światową to dla nas prawdziwy powód do dumy. W dzisiejszych czasach cóż może oznaczać dla młodego człowieka słowo patriotyzm? Teraz, gdy na szczęście nie musimy potwierdzać naszej miłości do ojczyzny, […]20181024_153427a

Osobliwości przyrodnicze naszej Ojczyzny – prezentacja

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

W ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 6a i 6c przygotowali prezentację na temat „Osobliwości przyrodnicze naszej Ojczyzny”. Opracowała Lucyna Białas20181025_091443

Quiz wiedzy o Polsce

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

Z okazji obchodzonego 100-lecia niepodległości w świetlicy szkolnej zorganizowano Quiz wiedzy o Polsce dla uczniów klas pierwszych. Quiz został poprzedzony cyklem zajęć przybliżających dzieciom informacje o naszym kraju, m.in.: o polskich symbolach narodowych, legendach, pomnikach, budowlach i znanych polskich miastach. W Quizie wzięło udział siedmioro uczestników. Pozostałe dzieci aktywnie dopingowały kolegów i koleżanki oraz nagradzały […]20181022_141804_HDR

Polscy Superbohaterowie w Stuleciu Niepodległej Polski

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

Klasa 1e we wrześniu 2018 r. przystąpiła do projektu „Polscy Superbohaterowie w Stuleciu Niepodległej Polski”, na europejskiej, internetowej platformie edukacyjnej eTwinning. Realizuje go we współpracy z siedmioma polskimi szkołami: w Warszawie, Sosnowcu, Białymstoku, Toruniu, Ostrołęce, Pawłowie, Ostrowsku. W projekcie działają uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Ma on na celu przybliżenie sylwetek Polaków, żyjących i działających […]DSC_2462

„Polak mały” uroczystość szkolna

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

Tradycją szkoły ,od wielu lat, jest organizowanie uroczystości Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 25 im Prymasa Tysiąclecia. Ważne jest ,aby wprowadzić dzieci w świat wartości patriotycznych oraz przynależności społecznej. Podczas uroczystości wszyscy uczniowie klas pierwszych składają uroczyste ślubowanie godnie reprezentować swoją szkołę w obecności dyrekcji, rodziców oraz zaproszonych gości. W tym roku szkolnym 2018/2019 […]bn01

Bieg niepodległości

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

W dniu 10.10.2018 uczniowie klasy 8b chcąc uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział w sztafecie 100x100m. Każdy z osiemnastu uczniów biegł z przypiętym kotylionem. Łącznie pokonali 10 000m w 36 min. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia był Pan Ryszard Baran, a sztafeta była częścią projektu pt. „ZA CO KOCHAM CIĘ POLSKO”02 nagrodzone prace

Wyniki konkursu fotograficznego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Aktualności, Kochamy Cię Polsko

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który odbywa się w październiku, oraz obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny na najlepiej przedstawioną postać z polskiej literatury lub polskiego pisarza. Przy wyborze zwycięskich prac konkursowych kierowano się przede wszystkim czy przedstawiona postać to bohater polskiego utworu literackiego lub polski pisarz. […]Akcje i przedsięwzięcia podjęte w ramach projektu Kochamy Cię, Polsko!

 • Polak małyuroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie (M. Linek, J. Garbaczewska, J. Pięta, A. Lewieniec, E. Tobijasz);
 • 100 kartek na 100- lecie Odzyskania Niepodległościakcja ogólnopolska (szkolny koordynator: M. Niedziółka);
 • Superbohaterowie na Stulecie Niepodległości projekt na platformie eTwinning (A. Lewieniec);
 • Historia w postaciach zapisana wizyta na rzeszowskich nekropoliach klas 6b i 6e (B. M. Płodzień, A. Styczeń);
 • VI Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii (koordynatorzy: St. Żyracki, D. Peszko; przygotowanie i udział uczniów: U. Klimas, B. Kuczek, W. Latusek, D. Peszko, B. M. Płodzień, D. Twaróg, M. Uchman, St. Żyracki);
 • Być Polakiem- to brzmi dumnie!wystawa poświęcona wybitnym Polakom i ich dokonaniom w różnych dziedzinach (D. Twaróg, R. Popek, D. Peszko, D. Mazur, E. Kotowska, J. Dworak, M. Łopatka, M. Mazurkiewicz, M. Skiba, B. Drzał, B. Kudlek);
 • Polskie smaki – kiermasz kulinarny z tradycyjnymi polskimi potrawami (M. Mazurkiewicz, M. Skiba, M. Rzyhak, D. Mazur, R.Popek);
 • 100 X 100- Bieg sztafetowy z kotylionami (R. Baran);
 • Enigma-prezentacja multimedialna (M. Łopatka);
 • Stefan Banach-matematyczny diament niepodległości- prezentacja multimedialna oraz konkurs (G. Gajownik- Jakubek);
 • Sportowcy dla Niepodległejmecz siatkówki nauczycieli i uczniów (R. Baran, M. Ciupak, A. Dźwierzyńska, B. Kudlek, J. Lis, Z. Rak, K. Rogala, S. Sondej, H. Brzozowski);
 • Lekcje o tematyce patriotycznej, m.in. o symbolach narodowych, np. lekcje z języka polskiego, historii, plastyki, muzyki, techniki, godziny wychowawcze, edukacji wczesnoszkolnej;
 • Symbole narodowe, Pięciu wieszczów narodowych – Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Norwid, Wyspiański- wykonanie na korytarzu gazetek tematycznych (B. M. Płodzień);
 • Jestem Polakiem – autoportret, Polski my naród, polski ród, Symbole narodowe– wykonanie na korytarzu gazetki – prezentacja prac z konkursów plastycznych (B. M  Płodzień, W. Trzyna);
 • Konkurs fotograficzny na najlepszą postać z polskiej bajki lub polskiego pisarza (A. Domin, D. Mazur);
 • Osobliwości przyrodnicze naszej Ojczyznyprezentacja (L. Białas);
 • Polskie motywy w malarstwie wystawa malarstwa M. Karpińskiej i J. Bojdy;
 • Pamiątki z przeszłości ekspozycja staroci (J. Bojda, M. Karpińska, G. Nykiel, M. Obrzód; Muzeum Strachów w Sołonce);
 • Piękna nasza Polska cała- Z biegiem Wisły- międzyszkolny konkurs plastyczny (koordynator: D. Sroczyńska; współpraca: M. Karpińska, G. Nykiel);
 • Quiz wiedzy o Polsce dla uczniów klas I (L. Ludera);
 • Pamiętajmy o Kresach Wschodnich. Pamiętamy o polskim dziedzictwie Kresów Wschodnich – konkurs oraz gazetka ścienna (St. Żyracki);
 • Konkurs wiedzy o Polsce konkurs klasowy i gazetka (B. Baran);
 • Jak odzyskiwaliśmy niepodległość?– projekt w kl. VI- VIII, wystawa prac (U. Klimas);
 • Biało- czerwona poezja patriotyczna- praca projektowa w kl. VI- VIII (B. Kuczek);
 • Symbole naszej historii– udział uczniów kl. 7d i 8b w prelekcji p. Katarzyny Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej (B. Kuczek, U. Klimas);
 • Ścieżki ku niepodległej- generał Józef Haller– udział uczniów kl. 8b w spotkaniu z p. Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (B. Kuczek, U. Klimas);
 • Polska znana i nieznanakonkurs geograficzny (R. Popek);
 • Niepodległa i jej twórcy- J. Piłsudski, R. Dmowski, I. J. Paderewski, L. Lis Kula – projekty i prezentacje multimedialne uczniów kl. 6a, 6b, 6c, 6d (M. Baran);
 • Rekord dla Niepodległej wspólne śpiewanie hymnu narodowego 9.11.2018 r. o godz. 11.11 (szkolny koordynator: St. Żyracki);
 • Dekoracja korytarza na potrzeby wystawy Być Polakiem – to brzmi dumnie (R. Popek, D. Twaróg, J. Roj- Hass);
 • Akademia z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę (D. Twaróg, W. Jakubiec, M. Skiba);
 • Mini Bieg Niepodległości – zawody sportowe zorganizowane w świetlicy szkolnej (G.Wieczorek, E.Mocha);