You are currently viewing Obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz spotkanie z autorem Waldemarem Cichoniem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów naszej szkoły wyjątkowe obchody. Świętowanie trwało dwa tygodnie i składało się z kilku elementów:

  • zorganizowano lekcje biblioteczne (prowadzone przez panie bibliotekarki) oraz lekcje czytelnicze (prowadzone przez panie wychowawczynie klas 1-3), których tematem były przygody kota Cukierka i psa Riko – bohaterów książek pisarza Waldemara Cichonia;
  • uczniowie klasy 1e pod opieką pani Agnieszki Lewieniec wykonali wspaniałe ilustracje do książek o kocie Cukierku;
  • w bibliotece klas 1-6 przygotowano wystawkę książek – klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz nowości bibliotecznych;
  • w bibliotece klas 7-8, 3gim. odbył się Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena, w ramach którego przygotowano tematyczną wystawkę i prezentację multimedialną, a podczas przerw zorganizowano maraton czytania książek Tolkiena;
  • odbyły się dwa spotkania autorskie z panem Waldemarem Cichoniem dla wszystkich uczniów klas 1-3.

W imieniu całej społeczności szkoły naszego szczególnego Gościa przywitał pan wicedyrektor Robert Chłanda. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać autora oraz dowiedzieć się na czym polega praca pisarza. Pan Waldemar Cichoń opowiedział dzieciom jak powstaje książka, co skłoniło go do podjęcia się zawodu pisarza książek dla dzieci oraz (co najbardziej ciekawiło małych czytelników) – czy kot Cukierek istnieje naprawdę. Pan Cichoń przeczytał swój ulubiony fragment z najnowszego utworu, a także (na życzenie publiczności) krótki fragment książki Zdarziło sie na Ślonsku – napisanej gwarą śląską. Na koniec spotkania uczniowie złożyli podziękowania panu W. Cichoniowi za przybycie do naszej szkoły oraz wręczyli mu kwiaty. Każdy mógł także nabyć wybraną książkę wraz z dedykacją od autora.

Organizatorki spotkania autorskiego składają podziękowania pani Marzenie Karpińskiej za przygotowanie dekoracji, a zwłaszcza przepięknej ilustracji kota Cukierka, który skradł serce samemu panu Cichoniowi!

Tekst i zdjęcia: Anna Domin i Dagmara Mazur
Biblioteka szkolna