#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
#polinmuseum
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było ono aktem desperackiego sprzeciwu ludności żydowskiej wobec zbrodniczej działalności III Rzeszy Niemieckiej w czasie II wojny światowej.
19 kwietnia to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o ofiarach holokaustu. Jest to także okazja, by poprzez historię Żydów, zapoznać uczniów z takimi tematami jak: tolerancja, empatia, sprawiedliwość i strata.
Szkolna biblioteka włącza się do akcji Żonkile, zachęcając uczniów wszystkich klas do „wirtualnych” obchodów rocznicy powstania. Materiały udostępnione poniżej są przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
1. UCZNIÓW KLAS 1-3 zapraszamy do wysłuchania słuchowiska „Być jak Janusz Korczak”:
Zachęcamy do lektury książek z naszej szkolnej biblioteki:
- książki Janusza Korczaka: Król Maciuś Pierwszy oraz Kajtuś czarodziej;
- książki o Januszu Korczaku, np.:
– album Janusz Korczak – lekarz o złotym sercu,
– Opowieść o Januszu Korczaku. Człowiek, który stał się legendą Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk,
– Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku Beaty Ostrowickiej;
– Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej.
2. UCZNIÓW KLAS 4-6 zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego „Będę pisać” – jest to historia współczesnej uczennicy z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości… Tak poznaje historię dwójki żydowskich nastolatków, których przyjaźń nie zdołała zniszczyć nawet wojna…
3. UCZNIOM KLAS 7 i 8 proponujemy film Muranów – Dzielnica Północna wykonany w stylistyce youtuberskiej, w którym 18-letnia dziewczyna opowiada historię swojej rodziny oraz Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.