You are currently viewing Wycieczka do Zamościa – klasa 7f.

Wycieczka do Zamościa – klasa 7f.

We wtorek 31.05.2022 r. uczniowie klasy 7f pod opieką Pani Barbary Turek i wychowawcy klasy Janusza Lisa wzięli udział w wycieczce do Zamościa zwanego „perłą renesansu”. Podczas przejazdu i pobytu w mieście towarzyszyła nam Pani Agata z biura turystycznego „Guliver” w Rzeszowie. Po dotarciu do Zamościa, spacerem udaliśmy się do Prochowni, która pełni funkcję bramy muzeum. Tu znajdują się kasy biletowe, ale przede wszystkim prezentowany jest w niej seans, który przy pomocy interaktywnej makiety Zamościa obrazuje poszczególne fazy historii i rozwoju miasta i twierdzy. Następnie, ciesząc się wspaniałą pogodą, spacerem udaliśmy się pod pomnik założyciela miasta Jana Zamojskiego. Tam Pan Przewodnik Ryszard opowiedział nam arcyciekawą historię rodu Zamojskich i poznaliśmy genezę tzw. Ordynacji Zamojskich. Od godziny 10.00 do 15.00 zwiedzaliśmy Katedrę Zamojską, Rynek Wielki, Rynek Solny, Starą i Nową Bramę Lubelską oraz Starą i Nową Bramę Lwowską. Dowiedzieliśmy się, do kogo należały pięknie zdobione kolorowe kamienice na rynku oraz dlaczego hejnał z wierzy ratuszowej grano tylko na trzy strony świata.  W trakcie spaceru usłyszeliśmy jeszcze wiele fascynujących opowieści o historii i współczesności Zamościa – powstaniu Akademii Zamojskiej, tragicznych losach tzw. Dzieci Zamojszczyzny. Prawdziwa niespodzianka czekała nas jednak na dziedzińcu Nadszańca bastionu VII– byliśmy świadkami wystrzału armatniego, a zaraz potem zakuto nas w dyby! Na szczęście tylko na chwilę – na potrzeby pamiątkowych zdjęć – jednak niewielki strach pozostał… Następnie udaliśmy się na jednodaniowy posiłek, którym były oczywiście – placki po węgiersku. Po obiedzie, trochę zmęczeni, ale w doskonałych humorach i naładowani pozytywną energią, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.