You are currently viewing Tydzień Zakazanych Książek

Tydzień Zakazanych Książek

• Post category:Biblioteka

Od 19 do 25 września 2022 r. w bibliotece szkolnej obchodzony był Tydzień Zakazanych Książek.
Jest to akcja, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i nawiązuje do pierwszej poprawki amerykańskiej konstytucji mówiącej o wolności słowa. Celem jej jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury obyczajowej, politycznej i religijnej.

Lista zakazanych książek, które można wypożyczyć w bibliotece:

1. Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll

Opowieść ta została w 1931 roku zakazana w Chinach. Powodem była antropomorfizacja zwierząt (antropomorfizacja – zabieg językowy, polegający na nadawaniu niebędącym ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania). Obawiano się, że dzieci zaczną postrzegać zwierzęta na tym samym poziomie
co ludzi, a to było niedopuszczalne!

1. Czerwony Kapturek – bracia Grimm

Książkę zakazano w szkołach w Kalifornii z powodu butelki wina, którą Czerwony Kapturek niósł
w koszyczku dla babci.

1. Charlie i fabryka czekolady – Roald Dahl

Książka zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ bibliotekarze uznali, że promuje ubogą życiową filozofię.

1. Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain [1876]

Książkę zakazano w bibliotekach publicznych w Nowym Jorku, Denver i Kolorado (1876 r.),
a także
w Pensylwanii (1994 r.) za rasistowski język.

1. Chata wuja Toma – Harriet Beecher Stowe

Książka zakazana w Illinois (1984) na wniosek radnego ze względu na rasizm i niestosowny język (użycie w niej słowa „nigger”). Zdanie radnego podzielili uczniowie i rodzice. Od momentu wydania budziła silne emocje w USA, została też zakazana w 1853 r. w Rosji z powodu podważania nauk Kościoła prawosławnego i poddawanie w wątpliwość autokratycznej władzy.

1. Biblia

W 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Biblii, którą miała zastąpić „Mein Kampf”.

1. Zabić drozda – Harper Lee

Zakazana w USA (Minnesocie i Teksasie), także w innych krajach, głównie ze względu
na rasistowskie obelgi znajdujące się w książce (m.in. występowanie słowa „nigger”).

1. Buszujący w zbożu – Jerome David Salinger

W latach 1961–1982 powieść była najbardziej cenzurowaną książką w amerykańskich szkołach średnich i bibliotekach. Zarzucono jej promowanie lekceważenia wartości rodzinnych
oraz zachęcanie do buntu, picia alkoholu i posługiwania się kłamstwem. Według Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich, Buszujący w zbożu zajął 13. miejsce na liście najbardziej napiętnowanych książek wydanych w latach 1900–2000.

1. Cierpienia młodego Wertera – Johan Wolfgang Goethe

Publikacja książki została zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa.

1. Folwark zwierzęcy – George Orwell

Opowieść o zwierzętach przejmujących władzę w folwarku. W zamierzeniu autora książka
w alegoryczny sposób przedstawia stalinizm i jednocześnie przestrzega przed każdą formą totalitaryzmu. Po wydaniu książka została zakazana na terenie Związku Radzieckiego i innych komunistycznych państw. W 2002 roku Emiraty Arabskie również obłożyły powieść zakazem. Powodem było przedstawienie w Folwarku zwierzęcym gadających świń, co stoi w sprzeczności
z islamskimi wartościami. Książka nadal jest zakazana w Korei Północnej, a w Wietnamie funkcjonuje jej ocenzurowana wersja. W latach 80 – tych książka ta była zakazana również
w Polsce.

W trakcie trwania Tygodnia Zakazanych Książek biblioteka szkolna zachęcała do czytania tych książek (i nie tylko). Przygotowano okolicznościową prezentację multimedialną na telebim szkolny, wystawkę na korytarzu szkolnym oraz w bibliotece. Uczniowie, którzy wykazali szczególne zainteresowanie „zakazanymi książkami”, zostali sfotografowani przy specjalnie przygotowanym plakacie: „Przyłapani na czytaniu zakazanych książek”.

Zapraszamy do przeglądnięcia zdjęć z akcji.