You are currently viewing Dzień Wszystkich Świetych

Dzień Wszystkich Świetych

• Post category:Świetlica

Na zajęciach w świetlicy rozmawialiśmy na temat Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Panie opowiedziały o tradycji i obrzędach, które miały miejsce w XIX wieku. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada jest najważniejszym dniem obchodów zadusznych i odwiedzania cmentarzy. Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu przystrajamy groby kwiatami i stroikami, zapalamy znicze pamięci- dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami, wyniesionymi z ich rodzinnych domów, opowiadały o swoich najbliższych, nie zapominając o żołnierzach, którzy polegli w obronie ojczyzny, oraz  wspomniały o samotnych żołnierskich grobach…  , o których również należy pamiętać. Zwróciliśmy uwagę na to, że może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?

Dzieci ze świetlicy wykonały prace plastyczne związane z obchodami w/w świąt. Mamy nadzieję, że tradycja będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.