Niesporczaki to malutkie bezkręgowce, które opanowały każde środowisko na świecie. Potrafią przetrwać wysokie temperatury, nadmierne ciśnienie, a nawet pobyt w kosmosie. Obecnie znanych jest ok. 1000 gatunków niesporczaków.
Mają tułów złożony z trzech segmentów, posiadają od 3 do 4 par odnóży, które zakończone są pazurkami. Osiągają 0,01-1,2 mm długości. Ciało niesporczaków pokryte jest delikatnym oskórkiem, który po bokach ciała i na grzbiecie często ma zgrubienia w postaci granulacji. Ciało niesporczaków jest przezroczyste, bezbarwne, a jeśli jest zabarwione, to wynika to z koloru pokarmu, jaki spożywają. Zwierzęta te mogą wejść w stan kryptobiozy (stan spoczynku związany z wystąpieniem niekorzystnych warunków środowiska, jest on przerywany natychmiast po ustaniu panowania niekorzystnych warunków) na każdym etapie ich cyklu życiowego. Niesporczaki nie mają dróg oddechowych, a wymiana gazowa odbywa się u nich przez chitynowy naskórek. Zwierzęta te mogą być mięsożerne lub roślinożerne.
Niesporczaki są najbardziej odpornymi organizmami na Ziemi. Pojawiły się na niej w kambrze
i przetrwały wszystkie masowe wymieranie (m.in. wymieranie triasowe, wymieranie kredowe). Sztuka przetrwania niesporczaków polega na tym, że potrafią one wejść w tzw. stan anabiozy, czyli ograniczenia wszelkich funkcji życiowych organizmu w sytuacji, gdy środowisko w którym przebywają jest niekorzystne. W stanie tym potrafią przetrwać temperatury od zera absolutnego do ponad 150 stopni Celsjusza, ciśnienie 6000 atmosfer, promieniowanie jonizujące (w dawce 1000 razy większej od tej, którą są w stanie przetrwać inne zwierzęta) oraz bardzo duże koncentracje soli.
Niesporczaki są organizami kosmopolitycznymi, czyli takimi, które można spotkać właściwie w każdym środowisku. Jeżeli chcemy zobaczyć niesporczaki, możemy zebrać kępkę mchu, włożyć ją do naczynia
i zalać wodą, a próbkę damy pod mikroskop możemy się spodziewać, że zobaczymy niesporczaki.
Źródła obrazów:
http://www.eurekasparks.org/2015/06/100-interesting-facts-about-tardigrade.html
https://pl.sputniknews.com/swiat/201707165892605-niesporczaki-przezyja-nas-wszyskich/
Maksymilian Drath, klasa VI a