You are currently viewing 1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra

1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra

  • Post category:Aktualności

„Ogólnopolski Dzień Tornistra to akcja edukacyjna, która 1 października br. rozpoczyna projekt pn. Miesiąc ważenia tornistrów.

Celem Ogólnopolskiego Dnia Tornistra jest poinformowanie o działaniach Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną, na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy. W dniu 1 października rozpoczęła się akcja ważenia tornistrów uczniów. Odbyła się również lekcja wychowawcza o temacie: „Lekki plecak” w klasie 3a, którą poprowadziła mgr Katarzyna Warchoł. Podczas lekcji uczniowie wyjaśniali w jaki sposób należy właściwie zapakować podręczniki i przybory szkolne, a nauczyciel przypomniał jaki wpływ ma waga noszonych tornistrów na kręgosłup człowieka.

Akcja w dniu dzisiejszym odbywała się z udziałem Pana Stanisława Fundakowskiego Wicekuratora Oświaty w Rzeszowie, Pani Marioli Kiełboń, starszego wizytatora Wydziału Rozwoju i Wsparcia Edukacji Kuratorium Oświaty, przedstawicieli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej: Pani Anny Kalandyk-Dusza lekarza, kierownika Oddziału Higieny Pracy, Pani Ewy Pietrus kierownika oddziału Dzieci i Młodzieży, oraz Pani Ewy Kwarty starszego asystenta Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży.

W naszej szkole już od kilku lat trwa akcja „Lekki tornister”. W dniu 28 września 2018r wychowawcy klas po raz kolejny przeprowadzali kontrolę wagową uczniów i ich tornistrów. Uczniowskie plecaki zgodnie z akcją nie powinny przekraczać dopuszczalnej normy, czyli 10% wagi ciała dziecka.

Nasza szkoła stara się utrzymywać te założenia i systematycznie dokonywać takich akcji. W programie „Lekki tornister” głównym celem jest uświadomienie dzieciom skutków, które niesie nadmierne obciążanie kręgosłupa zbyt ciężkim i nieprawidłowo noszonym tornistrem.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego należy pamiętać, że:

  1. Tornister, plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15% masy ciała dziecka.
  2. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie plecaka, a lżejsze wyżej.
  3. Ścianka przylegająca do pleców powinna być usztywniona.
  4. Tornister, plecak powinien posiadać równe, szerokie szelki, których długość umożliwia swobodne wkładanie i zdejmowanie oraz zapewnia jego właściwe przyleganie do pleców.
  5. Zaleca się dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
  6. Plecak, tornister należy nosić na obu ramionach.
  7. Przy zakupie nowego plecaka, tornistra należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany oraz na jego wagę (waga pustego tornistra waha się od 0,5kg do 2kg).

W założeniach szkoły dotyczących ergonomii fizycznej staramy się w taki sposób organizować przestrzeń, aby dzieci mogły pozostawiać część podręczników i przyborów w szkole.

A oto kilka zasad zdrowego kręgosłupa:

„By tornister lekki mieć, trzeba tylko chcieć!”,
„Jeśli chcesz być piękną, zdrową – pakuj plecak zawsze z głową!”,
„Nie bądź gapa – nie dźwigaj plecaka!”,
„Chcesz mieć plecy proste, zdrowe – noś w plecaku tylko rzeczy podstawowe!”,
„Tornister odciążony, kręgosłup zadowolony!”, 
„Do szkoły lekkie plecaki nosimy, w ten sposób pleców nie krzywimy!”, 
„Kto o zdrowie swoje dba, ten leciutki plecak ma!” 

Fragment Aktualności TVP Rzeszów

 

Dyrektor Szkoły
Bożena Zięba