You are currently viewing Wóz Drzymały, dzieci z Wrześni i fasolka z orzełkiem.

Wóz Drzymały, dzieci z Wrześni i fasolka z orzełkiem.

W ramach obchodów 💯 lecia Odzyskania Niepodległości w klasie 2a odbył się cykl zajęć dotyczących historii Polski. Uczniowie zapoznali się między innymi z bohaterstwem dzieci z Wrześni, sprytem Michała Drzymały wobec władz pruskich oraz zaciekawiła ich inna forma patriotyzmu- hodowla fasolki z orzełkiem. Z przekazów ustnych wynika, że była uprawiana potajemnie, bo za jej posiadanie groziły wtedy surowe represje. W zaborze rosyjskim uprawa była zabroniona, stąd sądzono ją pomiędzy ziemniakami. Zdarzało się, że zesłańcy na Sybir brali że sobą nasionko fasolki jako cząstkę Polski. Uczniowie klasy 2a mieli okazję usłyszeć te wzruszające historie oraz przekonać się osobiście jak wygląda obecnie fasolka ze znamieniem w formie orzełka.

Fasolka ze znamieniem w formie orzełka w koronie

Wychowawczyni klasy 2a Małgorzata Garlak-Niedziołka