You are currently viewing Wizyta uczniów kl. 2c w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie

Wizyta uczniów kl. 2c w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie

12 listopada uczniowie klasy 2c wzięli udział w lekcji patriotycznej z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugoklasiści wybrali się na wycieczkę śladami rzeszowskich zabytków: zwiedzili Aleję Lubomirskich i Aleję pod Kasztanami (dowiedzieli się kim był pierwszy właściciel Rzeszowa, Jan Pakosławic, kto mieszkał w rzeszowskim zamku, jak wyglądały mieszczańskie wille z przełomu XIX i XX w.) oraz Plac Farny (czytali pamiątkowe tablice umieszczone na kościele Farnym z okazji ważnych rocznic patriotycznych oraz poznali losy bohatera z Rzeszowszczyzny, Leopolda Lisa-Kuli). Uczniowie podziwiali także dzwon odlany w zeszłym roku na pamiątkę setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Głównym celem wycieczki była wizyta w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Słowackiego. Podczas lekcji bibliotecznej wysłuchano fragmentu książki Święto Niepodległości, który odczytała jej autorka, rzeszowska pisarka dla dzieci, pani Stanisława Bełch. Podczas lekcji dzieci opowiadały o polskich symbolach narodowych, rzeszowskich pomnikach i miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne, a także wykonali flagi Polski z papieru. Najaktywniejsi czytelnicy zostali obdarowani przez panią Bełch pięknymi, ręcznie robionymi zakładkami. Wszyscy uczniowie otrzymali kopie ilustracji umieszczonych w książce z autografem autorki. Szkolna biblioteka otrzymała egzemplarz książki z dedykacją. Wizyta w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP była okazją do zapoznania się z ofertą największej w Rzeszowie biblioteki przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. Spotkanie i spacer z historią w tle zorganizowała bibliotekarka szkolna, p. Anna Domin we współpracy z wychowawczynią kl. 2c, p. Magdaleną Linek.

Opracowała Anna Domin