2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa – 2 kwietnia 1805 roku urodził się jeden z najpopularniejszych twórców literatury – Hans Christian Andersen, znany przede wszystkim jako autor baśni. Celem święta jest wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, popularyzowanie wartościowej literatury dziecięcej.
Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 roku. Co roku ma innego gospodarza – w 2021 jest nim Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). Tegoroczne hasło brzmi „The music of words” (pol. „Muzyka słów”), przesłanie dla dzieci napisała amerykańska pisarka Margarita Engle, zaś pochodzący z Brazylii ilustrator Roger Mello stworzył plakat promujący święto. Autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska-Danek.
Wiersz MUZYKA SŁÓW
Napisany przez Margaritę Engle z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
Przetłumaczony przez Katarzynę Ryrych
Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.
Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.
Słowa to głośne bębny i flety na stronie,
to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,
szum wodospadów,
rzeki, co płyną przed siebie,
motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!
Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,
serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,
opowieści – te nowe, historie leciwe,
fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.
Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,
czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –
opowiadania i wiersze należą do Ciebie.
A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,
pokój, przyjaźń, nadzieja
– zwycięstwo radości.
***
Poniżej znajdziecie kilka pomysłów jak wirtualnie świętować Międzynarodowy Dzień Książki. Motywem przewodnim jest postać Hansa Christiana Andersena:
1. Dzięki zbiorom udostępnionym w serwisie POLONA możecie bez wychodzenia z domu przeglądnąć i przeczytać najstarsze (niektóre pochodzą z XIX wieku!) polskie wydania utworów Hansa Christiana Andersena. Na szczególną uwagę zasługują mniej znane utwory, np. powieść Tylko grajek czy opowiadanie Szkaradny kaczorek, czyli Brzydkie kaczątko w mniej popularnym przekładzie.
2. Wysłuchaj baśni Hansa Christiana Andersena Księżniczka na ziarnku grochu, którą odczyta pan Grzegorz Ganowicz. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Fundację Jak Malowana – Dom Bajek.
3. Po wysłuchaniu baśni możesz stworzyć dzieła plastyczne, nawiązujące do utworu, a także nauczyć się jak sadzić groszek w domowych warunkach. Do zabawy zaprasza animatorka Domu Bajek: https://www.facebook.com/dombajek/videos/202757414570479/?__cft__[0]=AZWJDei6455JHwqXOpNJDMmfO1dAeIuV4ANQANfcvxosgI6Riz5MizA0WxfSuVU29OC5wjL0NbyZJXfQr13lkboyfplUyW6Me3ilfIgA9zkk4Zz8nIiaxR2xKyoGlm9dY76tXu8gpnJgOykeat_QnGbyXv_ZM5m2byw-HvABZok7E_N0TdCZq-JbkbOD41Ow2Rs&__tn__=%2B%3FFH-R
4. Na koniec zapraszamy na niezwykłą, autorską opowieść w formie teatru kamishibai w wykonaniu animatorki z Domu Bajek: https://www.facebook.com/dombajek/videos/1167632570326770/
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI!
Źródła filmów:
Profil „PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych” w serwisie YouTube;
Profil „Dom Bajek” w serwisie Facebook.