You are currently viewing PAMIĘTAMY O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ

PAMIĘTAMY O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ

8 kwietnia 2011 roku przed budynkiem naszej szkoły został posadzony dąb upamiętniający porucznika Henryka Pisarka – oficera armii polskiej, nauczyciela, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. Odsłonięta została także tablica pamiątkowa ufundowana przez zarząd Oddziału ZNP w Rzeszowie. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej. W ramach ogólnopolskiego programu pt. „Katyń ocalić od zapomnienia” co roku przygotowujemy uroczystą akademię z udziałem uczniów i zaproszonych gości pod przewodnictwem pani mgr Małgorzaty Baran – wnuczki zamordowanego w Katyniu Henryka Pisarka. W tym roku przypada X rocznica tej uroczystości. Oto kilka fotografii z 2011 roku, w którym odbyła się uroczystości z udziałem władz kościelnych i państwowych oraz społeczności szkolnej.

Krótki rys historyczny przygotowany przez nauczyciela historii Panią mgr Monikę Skibę:

80 Rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to dzień opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po 17 września 1939 roku do niewoli sowieckiej trafiło ponad 15 tys. polskich wojskowych, policjantów, kapelanów różnych wyznań, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, służb specjalnych i oficerów rezerwy. Była to część elity społeczeństwa silnie związana z polską państwowością, która stanowiła realne zagrożenie dla nowej władzy i mogła rozwijać działania niepodległościowe. Zatrzymani trafili do więzień w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Przez kilka miesięcy starano się ich namówić do współpracy z władzami radzieckimi. Gdy okazało się to niemożliwe, 5 marca 1940 roku Stalin wraz z członkami Biura Politycznego podjął decyzję o wymordowaniu uwięzionych. Egzekucje odbyły się w kwietniu i maju 1940 r. Oficerów z Kozielska zabijano strzałem w tył głowy bezpośrednio nad dołem śmierci w Katyniu. Więźniów z pozostałych dwóch obozów przewożono do Charkowa oraz Tweru i tam rozstrzeliwano. W tym czasie wraz z oficerami zamordowano ok. 7 tys. więźniów cywilnych. Łącznie śmierć poniosło ponad 22 tys. Polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji. Zaś kilkadziesiąt tysięcy byłych polskich urzędników i działaczy, którzy nie trafili do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, zesłano do łagrów.

S. Roszak, J. Kłaczkow „Poznać przeszłość. Wiek XX.”