You are currently viewing „Prezent” dla czytelników z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – posłuchajcie jak raperzy wykonują wiersz Tuwima!

• Post category:Biblioteka

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Czy wiecie, że 23 kwietnia…

• Urodził się (w 1564 roku) i zmarł (w 1616 roku) William Shakespeare (znany również jako Szekspir) – jeden z najwybitniejszych twórców literatury wszech czasów.
  • W Katalonii (Hiszpania) obchodzone jest święto jej patrona, Świętego Jerzego – zgodnie z tradycją mężczyźni obdarowują wówczas swoje ukochane czerwonymi różami (jest to symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy), zaś panie wręczają swoim wybrankom… książki! Nie dziwi więc fakt, że pomysł organizacji Dnia Książki zrodził się właśnie tam, już w 1926 roku. Oficjalnie UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich dopiero w 1995 roku, na wniosek Hiszpanii.
  • W Wielkiej Brytanii uroczyście obchodzony jest Dzień Świętego Jerzego, który jest patronem Wielkiej Brytanii. Z tego powodu Dzień Książki Brytyjczycy obchodzą w marcu.
  • Rozpoczyna się kadencja danego miasta jako Światowej Stolicy Książki. UNESCO przyznaje co roku ten tytuł jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Od 23 kwietnia 2020 Światową Stolicą Książki jest Kuala Lumpur, stolica Malezji.

Z okazji Światowego Dnia Książki życzymy naszym czytelnikom wielu przyjemnych chwil z książką w ręku! Zapamiętajcie słowa wspaniałego pedagoga i autora książek dla dzieci, Janusza Korczaka, że „ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga”.

A na koniec świąteczny „prezent” dla wszystkich uczniów – od pierwszaków do ósmoklasistów –  brawurowo wykonana piosenka ze słowami wiersza Juliana Tuwima Rzepka. Wykonawcami są raperzy Mezo i Vito WS . Spróbujecie „zarapować” z nimi?