You are currently viewing Tydzień Czytania Dzieciom – Dzień z owadami

Tydzień Czytania Dzieciom – Dzień z owadami

• Post category:Biblioteka

W dniu owadów przedstawiamy losy kultowego pisma dla dzieci – „Świerszczyka”, który w tym roku miał 75. rocznicę wydania pierwszego numeru. Ilustratorzy i autorzy opowiedzą o tym jak z czytelników stali się twórcami czasopisma. Czy wiecie, że przez wiele lat redaktorem naczelnym pisma był lubiany przez was autor Grzegorz Kasdepke, a stałymi współpracownikami są także Wojciech Widłak, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow, Małgorzata Strzałkowska i wiele innych znanych i cenionych pisarzy dla dzieci? W naszej bibliotece posiadamy książkę „Świerszczyk”. Wielka księga, będącą wyborem tekstów i ilustracji, publikowanych w „Świerszczyku”. Książka ta została wydana z okazji 70. rocznicy czasopisma. Być może, po powrocie do szkoły, zechcecie wypożyczyć ten utwór, by przekonać się jak ciekawe i wartościowe są treści prezentowane na łamach tego „wielopokoleniowego” magazynu.

Dzień z owadami nie może odbyć się bez opowieści o pszczołach! Czy wiecie co mają wspólnego pszczoły z dinozaurami i Napoleonem Bonaparte? Dorota Koman przedstawi cenioną zarówno wśród krytyków, jak i czytelników książkę Piotra Sochy Pszczoły, opowie wiele ciekawostek o tych pasiastych owadach oraz uświadomi jak są one ważne dla przyrody i człowieka.

A skoro o pszczołach mowa – któż z was nie lubi słodkiego miodku? Największy jego wielbiciel – Kubuś Puchatek – wiedział, że podkradając miód pszczołom trzeba być ostrożnym, bo „z pszczołami nigdy nic nie wiadomo”. Pan Poeta zaprasza was do pasieki w naszym podrzeszowskim Tyczynie – zobaczycie jaki sprzęt potrzebny jest pszczelarzowi, zaglądniecie do ula, dowiecie się czym zajmują się trutnie, podpatrzycie jak wygląda królowa matka i jak pracują pszczoły, by powstał plaster miodu.

Źródła filmów: kanał YouTube: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom