You are currently viewing Tydzień Bibliotek pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”

Tydzień Bibliotek pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”

Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Celem programu jest „podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa”. Tegoroczna edycja programu odbyła się pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

To był pracowity i owocny tydzień dla biblioteki szkolnej:

1. Przeprowadzono lekcje biblioteczne:
Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały pierwsze materiały piśmienne oraz pierwsze książki, dyskutowali na temat poszanowania książek oraz mieli okazję zobaczyć najstarsze egzemplarze z biblioteki szkolnej. Dodatkową ciekawostką były przyniesione przez panią bibliotekarkę książki i czasopisma – najstarsze z nich miało 141 lat! Dzieciaki przekonały się jak ważne jest, by dbać o książki – nie tylko te z biblioteki szkolnej, ale także z domowych księgozbiorów – tak, by służyły nam przez wiele lat.

2. Odbyło się pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej:
Pierwszoklasiści długo czekali na ten moment! Choć mogą korzystać z biblioteki już od października, dopiero teraz uroczyście złożyli „Przysięgę czytelnika”. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało książkę Pierwsze abecadło, broszurę Książką połączeni oraz plakat – dary od Instytutu Książki.

3. Przeprowadzono akcję promocyjną biblioteki, którą wsparli: Dyrekcja, Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi:
Przez cały Tydzień Bibliotek uwiecznialiśmy na zdjęciach pracowników szkoły, którzy odwiedzali bibliotekę szkolną. Nasi dorośli czytelnicy z chęcią wsparli akcję pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, zachęcając w ten sposób naszych uczniów do korzystania z księgozbioru oraz promując czytelnictwo wśród całej społeczności szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia filmiku podsumowującego akcję:

4. Kontynuowano także akcję „Bilet powrotny do biblioteki” dla klas 1-3 – przypominamy, że będzie ona trwała do 1 czerwca!

Dziękujemy za udział w szkolnych obchodach Tygodnia Bibliotek!