You are currently viewing Każdy czuje strach

Każdy czuje strach

• Post category:Pedagog

Długi czas pandemii, obostrzenia, zamknięcie w domach i inne niesprzyjające okoliczności nie wpłynęły dobrze zarówno na funkcjonowanie dzieci, jak i dorosłych. Powoli zaczęliśmy „wychodzić” z tej trudnej sytuacji i wracać na „właściwe tory” – gdy nagle dotarły do nas kolejne przykre informacje dotyczące wojny na Ukrainie.

W tym czasie z pewnością każdemu z nas jest trudno. Każdy przeżywa te informacje w odmienny sposób, różne są też reakcje.

Część osób podejmuje się działań pomocowych, inni martwią się o przyszłość.

Ważne, abyśmy w tym czasie byli razem.

Co możemy zrobić? Jak rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co dzieje się u naszych Sąsiadów?

Poniżej kilka ważnych wskazówek:

• odpowiadajmy adekwatnie do wieku dziecka;
  • dozujmy informacje;
  • uważajmy na obrazy, oglądanie telewizji – starajmy się ograniczać oglądanie, szczególnie wówczas gdy dzieci są w pobliżu, bądźmy czujni na dezinformację.
  • wyjaśniajmy w miarę możliwości, co się dzieje;
  • starajmy się o wyciszenie emocji;
  • nie straszmy i nie nakręcajmy w zakresie braku towarów, usług;
  • mówmy o wartościach, pokoju, wspierajmy swoje dzieci;
  • zadbajmy o spokój rodzinny, jak również o zdrowy tryb życia, zachęcajmy dzieci do aktywności w domu i na świeżym powietrzu;
  • nie fałszujmy rzeczywistości.

Informujemy, że w związku z  zaistniałą sytuacją Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Rzeszowie pełni dyżur telefoniczny od godziny 8.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku.

Jeżeli Twoje dziecko, uczeń, jego rodzice pochodzenia polskiego, ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego potrzebuje pomocy psychologicznej.

Jeżeli jesteś nauczycielem, wolontariuszem potrzebujesz wsparcia.

Jeżeli jesteś rodzicem, nauczycielem, wychowawcą, opiekunem i nie wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem o lęku, o wojnie.

Punkt pomocy psychologicznej UKRAINA

Dyżur telefoniczny : 17 7483813

Przyjęcia stacjonarne w Poradni: rejestracja telefoniczna nr 17 7483800od 7.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku lub przez e-mail: biuro@ppp2.rzeszow.pl