You are currently viewing Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

• Post category:Biblioteka

W ramach obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena w bibliotece szkolnej klas starszych, 24 marca 2023 r. miało miejsce głośne czytanie książki Hobbit, czyli tam i z powrotem. Uczniowie wysłuchali fragmentów książki czytanej po polsku, angielsku, a także po ukraińsku.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się poniżej.

John Ronald Reuel Tolkien (1892- 1972) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej  i literatury staroangielskiej na University of Oxford.Zasłynął jako autor trylogii Władca Pierścieni. Trylogia ta została wydana w Wielkiej Brytanii w latach 1954-1955. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w latach 1961-1963. Tolkien napisał również książkę Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz opowiadania, tzw. Legendarium Śródziemia.

Pisarz posługiwał się wieloma językami. Wśród tych około 30 języków był między innymi anglosaski, staroislandzki, średniowieczny, nordycki, hebrajski,  a także język polski. Możliwe, że ta łatwość nauki języków sprawiła, że na potrzeby swoich książek Tolkien stworzył kilkanaście własnych języków, w tym najpopularniejszy Quenya.

J. R. R.  Tolkien uważany jest za jednego z pierwszych autorów gatunku fantasy w literaturze.

Czym  jest literatura fantasy?

Fantasy to gatunek literacki  lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

Cechy powieści fantasy:

• magia;
  • fantastyczne postacie;
  • świat rzeczywisty lub świat wykreowany;
  • magiczne przedmioty.

Literatura fantasy z każdym rokiem zyskuje coraz większą liczbę miłośników.