You are currently viewing Cudze chwalicie… Swoje poznajcie! – wycieczka klas 3c i 3e

Cudze chwalicie… Swoje poznajcie! – wycieczka klas 3c i 3e

Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tysiąca lat p.n.e. Początki bocheńskiej kopalni sięgają roku 1248. Będąc w swych początkach przedsiębiorstwem królewskim, kopalnia przynosiła krajowi olbrzymie dochody. Najstarsze szyby górnicze bocheńskiej kopalni to szyb Sutoris i Gazaris. I to właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi.

O tym i o wielu innych tajemnicach Kopalni Soli w Bochni mogli się dowiedzieć uczniowie klas 3c i 3e podczas wycieczki w dniu 2.06.2023 r. zorganizowanej przez Panie Agnieszkę Lewieniec i Agnieszkę Smolak.

Po czarujących i niezwykle intrygujących chwilach w kopalni, z 250 m pod ziemią, uczniowie udali się na ponad 360 m nad poziom morza do Skalnego Miasta w  Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym.

A tam czekały na nich kolejne tajemnice związane tym razem z Księciem Cieszkiem, złamanym prawem gościnności i karą za to poniesioną…

…a kto ciekaw, niechaj czyta –  https://www.encyklopedia.ciezkowice.pl/pl/haslo,39,00134,inne

A.S.